ריצה וצלוליטיס – מיתוסים וטיפים למניעה.

דרור.3 1 - ריצה וצלוליטיס - מיתוסים וטיפים למניעה.

צלוליט הוא תופעה אשר מופיעה רק אצל נשים, ובעוד שהוא מיוחס לנשים בעלות עודף משקל, הרי שלא כך הדבר. מחקרים מראים כי כל אישה תפתח צלוליט בשלב כזה או אחר בחייה, וכי אין הדבר קשור להשמנה. יש נשים רזות מאד עם צלוליט. מהו בעצם הצלוליט, האם ניתן להעלים אותו באמצעות פעילות ספורטיבית כגון ריצה ומה חשוב לדעת בנושא? מהו צלוליט ומהם הגורמים להיווצרותו?

צלוליט הוא למעשה הצטברות שומן תת עורי אשר זרימת הדם לרקמה בה הוא נמצא אינה טובה דיו. שכבת השומן הזו כלואה מתחת לשכבת הדרמיס, והיא מוקפת בנוזלים המכילים רעלנים. ככל שהתאים ממשיכים להתנפח הם נדחסים האחד אל השני וכתוצאה מכך מפעילים לחץ על כלי הדם המובילים אליהם,  סיבי הקולגן ברקמת החיבור מתקצרים והצלוליט מופיע על פני העור בצורת בליטות ושקעים. מה שנקרא "מראה של קליפת תפוז". ישנם גורמים רבים להיווצרותו – גנטיקה, בעיה הורמונלית, תזונה לקויה של מזונות מעובדים, שתיית מים לא מספקת ואורח החיים המודרני הכולל לא פעם הליכה בעקבים גבוהים ובבגדים צמודים מדי, כמו גם מצבי ישיבה או עמידה ממושכים וגם הם גורמים לזרימת דם לקויה.

האם פעילות גופנית תעלים את הצלוליט? ובכן, התשובה הקצרה היא לא. בעוד שתזונה נכונה והקפדה על פעילות גופנית טובות לבריאות הכללית ולאיכות החיים, אין בכוחן להשפיע את הצלוליט ולהשיב לעור את מרקמו החלק והיפה. מאחר ומדובר בנושא אשר מטריד נשים רבות, אין זה מפתיע כי נדמה שהאפשרויות המוצעות הן בלתי מוגבלות, וחיפוש אינטרנטי יעלה מגוון של תרגילי חיטוב המתחייבים להעלים את מרקם ה"תפוז", כפי שנוהגים לכנות את הצלוליט – אך גם התמדה עיקשת בהם לא תחליק את עורכן, וחשוב לדעת זאת מראש על מנת להימנע מאכזבות ועגמת נפש.

מיתוסים נפוצים בנוגע לצלוליט:

"צלוליט הוא בעיה רק של נשים בעלות עודף משקל". ובכן, בעוד שזאת בהחלט אמונה נוחה עבור נשים רזות, האמת היא שמדובר במיתוס מוחלט. אם, כפי שכבר ציינו, מדובר. בתופעה אשר למעלה מ-90 אחוז מהנשים סובלות ממנה, הרי שניתן להסיק שלא לכולן יש עודף משקל. האמת היא שבעוד שהשמנה מסיבית ומהירה עשויה לתרום להופעתו, הצלוליט מופיע אצל (כמעט) כולן ללא הבדל של מסת הגוף.

"דיאטה עוזרת לטיפול בצלוליט". אמנם יש כאן גרעין כלשהו של אמת, מהבחינה שתזונה נכונה עשויה לסייע בדחיית הופעתו של הצלוליט, הרי שאין בכוחה להעלים צלוליט קיים. בעוד שתזונה בריאה היא תמיד רעיון טוב והגוף שלכן ללא ספק יעריך זאת, הצלוליט שלכן יוותר אדיש למאמץ.

"קרמים יכולים להעלים צלוליט". כמובן, מדובר במיתוס מוחלט. בעוד שכולנו היינו שמחות אם מריחת קרם הייתה פוטרת אותנו מ"עור התפוז" המטריד את מנוחתנו, הרי שלא כך הדבר, ולרב היתרון היחיד של מריחת הקרם היא לחות טובה יותר לעורנו (ולא שיש לזלזל בלחות, אבל לא לשם כך התכנסנו).

"ספורט עוזר לטיפול בצלוליט". גם כאן יש גרעין כלשהו של אמת, שכן מעבר לכך שפעילות גופנית עשויה גם היא, כמו תזונה נכונה, לדחות את הופעת הצלוליט, ברמה מסוימת הוא אף יכול לשפר את מצב הצלוליט. הבעיה העיקרית היא שהדבר מצריך השקעה רבה מאוד, והתוצאות הן מינוריות במקרה הטוב – מתכון בטוח לעוגמת נפש.

זה המקום לציין שאין כיום טיפול שמבטיח העלמה מלאה של הצלוליט, אך בהחלט ניתן לייצר שינוי משמעותי ולהפחית בצורה קיצונית את כמות הצלוליט כך שייווצר שינוי נראה לעין בתקופה קצרה יחסית של טיפולים .

עם השנים פותחו שיטות טכנולוגיות שונות לטיפול בצלוליט. חלקם יעילים יותר ותוצאות הטיפול ניכרות, מסבירה אווי מהמרכז לאסתטיקה אינטגרטיבית, וחלקם פחות. אף על פי שתזונה נכונה ופעילות גופנית יכולות לעזור לירידה במשקל, עדיין בעזרתן לא ניתן להיפטר מצלוליט. אם כן מה ניתן לעשות?

הטיפים שכן עובדים, הם בעיקר טיפים למניעה וחשובים למי שרוצה לשמור על אורח חיים בריא:

שתיית מים מרובה, מומלץ לשתות כ-8/12 כוסות מים ביום. מחקרים מצביעים על כך שכ-60% מהגוף שלנו הם מים. המים חיוניים לתפקוד תקין של הגוף – כמו למשל

למניעה של אבנים בכליות, למניעת עצירות ולשמירה על רמת לחות נאותה בעור. כמו כן עור מיובש הוא אחד מסממני תופעת הצלוליט.

להימנע משתיית משקאות ממותקים מכילי צבעים וטעמים מלאכותיים. מרבית המזונות המעובדים מכילים חומרי שימור מזיקים לבריאות, וזאת על מנת להאריך את חיי המדף שלהם. כמו כן הם מכילים צבעים וטעמים מלאכותיים ובקיצור כימיכלים כדי לקסום לצרכן הפוטנציאלי . ממומלץ בהחלט להימנע מצריכתם או לפחות להמעיט את הצריכה ככל האפשר.

להמעיט בשתיית אלכוהול. על פי מחקרים שמתבצעים כל הזמן המסכנה העכשווית היא שכוס יין ביום לגבר וחצי כוס לאישה תורמים לבריאות אך מעבר לזה אלכוהול אולי תורם לחוש הטעם שלנו אך אינו תורם לבריאותנו.

להרבות באכילת פרות וירקות. כ-50% מהאוכלוסייה  בישראל סובלת מעודף משקל . כדי לשמור על משקל תקין מומלץ להרבות באכילת ירקות ופירות . ידוע מתוך מחקרים  רבים כי מזונות אלה מכילים ויטמינים ומינרלים חיוניים לתפקודו התקין של גוף האדם. הם מכילים גם סיבים תזונתיים הגורמים לשובע  ועל ידי כך ניתן למנוע אכילה מעבר לצרכים האישים שלנו. ירקות ופרות מכילים גם אנטי אוקסידנטים חומרים רבי עוצמה השומרים על התקינות והבריאות של האיברים השונים בגוף ועל ידי כך יכולים אף לסייע במניעת היווצרות צלוליט.

לעסוק בתנועה שאת אוהבת: ריקוד, ספורט ,הליכה, יוגה כל סוג של פעילות גופנית מטרתה להפעיל את המערכות השונות בגוף: מערכת הנשימה, הלב וזרימת הדם, מערכת התנועה על כל מרכיביה, ואת מערכת העצבים. בנוסף פעילות גופנית עוזרת לנו לפרוק מתחים ואגרסיות, וכמובן לשפר את הכושר הגופני.

להימנע מישיבה ממושכת . ישיבה ממושכת עלולה לשבש את זרימת הדם התקינה בגוף, לגרום לכאבי גב ומפרקים. כידוע תהליך היווצרות הצלוליט מתחיל בזרימת דם לקויה. גם אם אתם בעבודה מומלץ לקום כל שעה ולזוז כמה דקות. אגב כיום יש שולחנות משרדיים בעמידה.

למרוח את הגוף בקרם לחות איכותי אחרי כל מקלחת. אחד הסממנים של תופעת הצלוליט הנו עור מיובש כלומר חסר לחות, לכן מומלץ למרוח את כל הגוף אחרי המקלחת בקרם לחות איכותי. ואגב עדיף להתמרח על עור לח במים כדי ללכוד את רסיסי המים ולהצמידם לעור.

אווי דרור מנהלת מרכז אווי דרור לאסתטיקה אינטגרטיבית https://www.cellulite.co.il

יופי באזז

    השם שלך (חובה)

    האימייל שלך: (חובה)

    נושא

    ההודעה שלך

    [recaptcha]