כל מה שרציתם לדעת על מתיחת פנים.

מאת: ד"ר תמיר גיל, מומחה בכירורגיה פלסטית אסתטית בכללית אסתטיקה.
פנים בכללית אסתטיקה. צילום שאטרסטוק 1 - כל מה שרציתם לדעת על מתיחת פנים.

ניתוח למתיחת פנים הוא אולי הדרמטי ביותר מבחינת השינוי לטובה שהוא מעניק למראה של המטופל או המטופלת. בעזרת שילוב של תכנון מדויק, ניסיון, ידע ומקצועיות ניתן להעלים שנים ועייפות מעור הפנים יחד עם שומן ועודפי עור ולהעניק מראה צעיר, חיוני ורענן. כך עושים זאת נכון.

בצבא לימדו אותנו ש"אי אפשר לעצור את הזמן" – מה שנכון להגיד גם על עור הפנים של רוב האנשים. עם הזמן והשנים שחולפות בעור הפנים מתרחשים תהליכים בלתי נמנעים של הזדקנות כמו קמטים, רפיון של העור, צניחה של השומן שגורמת לשינוי במראה קו הלסת ועוד. בתחילה אולי יספיקו מעט טיפולים אסתטיים כמו הזרקות של בוטוקס או חומרי מילוי, אך במצבים רבים נדרשת התערבות דרמטית יותר שמעניקה פתרון לטווח ארוך – והיא מתיחת פנים.

שילוב של מספר פרוצדורות בשם אחד.

"מתיחת פנים" הוא למעשה שם כולל למספר הליכים שנהוג לבצע: מתיחת צוואר, הרמת עפעפיים (עליוניות או תחתונות), הרמת גבות וכמובן גם שאיבת שומן או הזרקת שומן עצמי ועוד. לכל מטופלת ולכל מטופל יש להתאים את התוכנית הניתוח שתעניק את השינוי הרצוי בהתאם למצבם הייחודי. הרופא המנתח מסיר את עודפי העור אם קיימים, ומעצב מחדש את קו הלסת, ואת מבנה הלחיים והצוואר, הכל על מנת להצעיר את מראה הפנים.

הרופאים ממליצים לגשת לניתוח שכזה מגיל 40 ומעלה, שכן בגיל זה מתחילה לרוב הצניחה המשמעותית יותר בעור הפנים, אצל אנשים רבים מצטבר גם שומן באזור הצוואר ובמהלך הניתוח נהוג להסיר אותו ולהדק את עודפי העור.

לצד המעלות והפתרונות שמעניק הניתוח, יש לציין כי בהליך זה לא ניתן לעצור את תהליכים ההזדקנות הטבעיים של העור והגוף, ולכן חשוב להתייעץ עם ברופא המנתח על התוצאות הצפויות ועל טיפולים משלימים גם בעתיד כדי לשמר את התוצאות הטובות, ולנקוט בפעולות שיוכלו לסייע לכם כמו להימנע או להפסיק עישון, ולהעניק לעצמכם אורח חיים בריא עם חשיפה מבוקרת לשמש, תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, שינה טובה והפחתת סטרס שבוודאי יעזרו לעור הפנים ולבריאות הגוף כולה.

נוסף על כך נציין כי בבעיות עור כמו פיגמנטציה, כתמים, קמטוטים עדינים וכדומה יש לטפל לפני או אחרי הניתוח באמצעות טיפולים אסתטיים כמו פילינג כימי, הזרקות או לייזר, וכך יוצא שפעמים רבות שילוב של ניתוח וטיפולים יעניקו את התוצאה הטובה ביותר.

תיאום ציפיות – על הייעוץ לפני הניתוח:

כמו בכל הליך ניתוחי, בוודאי כזה המבוצע בפנים, לפגישת הייעוץ המקדימה לניתוח ישנה חשיבות רבה, ואף מכרעת. בפגישה זאת לומדים הרופא והמטופל/ת על הרצונות והציפיות מהניתוח, מרכיבים את תוכנית הניתוח הרצויה ומאילו פעולות (פרוצדורות) היא תהיה ממורכבת, האם נדרש לשלב גם שאיבת שומן או הזרקת שומן האם נתייחס גם לגבות ולעפעפיים או שההליך יתמקד בשליש התחתון של הפנים ועוד.

בפגישה זו הרופא עובר על ההיסטוריה הרפואית, עם דגש על רגישויות, אלרגיות, ניתוחים שבוצעו בעבר, אבחנות ותרופות ועוד. בפגישה מציגים גם תמונות "לפני ואחרי" כדי להעניק למטופל/ת הבנה עמוקה יותר של התוצאות האפשריות של הניתוח, ומתארים גם יותר בפירוט את מהלך הניתוח ואת תהליך ההחלמה ממנו שהוא חלק בלתי נפרד ממתיחת פנים. ההמלצה שלי היא להגיע לפגישה הזאת עם רשימת שאלות שיש לכם לרופא, שכם המעמד הזה לעיתים נוטה להיות מרגש מאוד בעבור מועמדים לניתוח וחלק מהשאלות שיש נשכחות ונותרות ללא מענה.

טיפ נוסף: מכיוון שהאפקט המשמעותי ביותר של הניתוח הוא בחלק התחתון של הפנים באזור קו הלסת, גשו למראה, אחזו באצבעות שלכם בצדי הלחיים על עצם הלסת ומתחו את העור כלפי מעלה והצידה בזווית של 45 מעלות.

ההכנות הנדרשות לפני ניתוח מתיחת פנים כוללות בדיקות רפואיות לפני הנחיית הרופא, הספקת עישון כשבוע לפני ההליך וכמובן צום.

מיני פייסליפט:

בעבור חלק מהמטופלים ניתן להציע פתרון נוסף ודרמטי פחות – מיני מתיחת פנים או "מיני פייסליפט", זהו "אחיו הקטן" של ניתוח מתיחת פנים והוא מתרכז רק בחלק התחתון של הפנים והצוואר או רק באזור הצוואר. מדובר בהליך מורכב פחות אותו ניתן לרוב לבצע ללא צורך בהרדמה מלאה אלא בטשטוש בלבד והוא כרוך גם בפחות כאבים.

כיצד מבצעים ניתוח מתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים ניתן לבצע בהרדמה מלאה (כללית) או באמצעות טשטוש עמוק (הרדמה מקומית). לאחר ההרדמה הרופא מרים את עור פנים ומתחיל בעיצוב מחדש של המבנים העמוקים של הפנים (לחי, קו לסת וצוואר) לצד הסרה של עודפי עור או תאי שומן, הכל בהתאם לתוכנית הניתוח שנקבעה.

מיקום החתך שמצבע הרופא משתנה בהתאם לסוג הניתוח ולתוכנית שנקבעה, בניתוחי "מיני מתיחת פנים" למשל מבצעים את החתך מאחורי אפרכסת האוזן כך שניתן יהיה להסתיר או לטשטש את הצלקת לאחר הניתוח. במקרים רבים, לאחר הניתוח משאיר הרופא נקזים (צינוריות) לטובת ניקוז ההפרשות מהניתוח למשך יום או יומיים ואז שבים למרפאה כדי להסיר אותם.  

הניתוח מאחורינו – כיצד נראה תהליך ההחלמה?

כדי ליהנות מהתוצאה הסופית והאמיתית של הניתוח חשוב להתאזר בסבלנות ובאורך רוח שכן היא מתקבלת בשלמותה רק לאחר מספר חודשים.

עד שזה יקרה, יש לעבור תחילה את ההתאוששות וההחלמה הראשונית מהניתוח עצמו. שלב זה לקוח בדרך כלל עד שבועיים, ובתקופה הזאת ייתכן ונראה שטפי דם או בצקות בפנים וכמובן גם כאבים מקומיים. במקרים אלה יש להישמע להנחיות הרופא עוד בטרם הניתוח ולחזור ולהתייעץ אחריו. כאמור, נקזים שהושארו לאחר הניתוח יוצאו לרוב עד יומיים לאחריו.

יופי באזז

    השם שלך (חובה)

    האימייל שלך: (חובה)

    נושא

    ההודעה שלך

    [recaptcha]