על הקשר בין עישון ומחלות חניכיים.

1911 - על הקשר בין עישון ומחלות חניכיים.

זיהום חיידקי הוא הגורם למחלות חניכיים בדרך כלל. זהו תהליך של הרס המתבטא גם בחניכיים עצמם, ולאחר מכן גם במה שנמצא מתחתן. מחלות חניכיים יכולות להגיע בצורה כרונית, המתמשכת לאורך שנים, או בצורה אגרסיבית, התוקפת במהירות ומופיעה בדר"כ אצל אוכלוסיה צעירה יותר בעלת נטיה גנטית. במחקרים שנעשו לאחרונה נמצא כי העישון מעלה את הסיכון למחלות חניכיים פי 2-8. לרוב דימום מהחניכיים לא ייראה אצל חולה מעשן. לכן מרבית החולים המעשנים כלל אינם מודעים למחלתם.

מעטים יודעים על הקשר בין מחלת חניכיים לעישון. מחקרים השוואתיים בין מעשנים ולא מעשנים הראו כי מעשנים סובלים ממחלת חניכיים קשה יותר, מאובדן גדול יותר של רקמת עצם (כלומר שיניים 'חלשות' יותר), ולמעשה למעשנים קיים סיכון מוגבר יותר לאבד שיניים בהשוואה ללא מעשנים.

איך העישון משפיע על מחלות חניכיים למעשה ?

ראשית, ידוע על קבוצות חיידקים שנוכחותם גבוהה במעשנים והימצאותם בחניכיים עלולה להחמיר את מחלת החניכיים. כמו"כ העישון משפיע על פעילות תאי מערכת החיסון במספר דרכים, שפועלים בקצב איטי יותר, והגעתם לאזור הזיהום פחות טובה. גם התאים הלבנים המייצרים את הנוגדנים המסיעיים בהריגת החיידקים נפגעים בשל העישון.

האם לניקוטין השפעה ישירה על החניכיים?

ישנם מחקרים שהראו כי ניקוטין מקטין את זרימת הדם ברקמת החניכיים. הקטנת זרימת הדם משפיעה על יכולת הריפוי של החניכיים, וגם ביכולת להילחם בזיהומים השונים.

האם העישון משפיע גם על הטיפול במחלות החניכיים?

השלב הראשון בטיפול במחלה הוא בסילוק החיידקים מחלל הפה – באמצעות מברשת שיניים, חוט דנטלי ושטיפות במי פה עם מרכיבים פעילים, כמו למשל תכשירי שטיפת הפה של מרידול המונעים את רובד החיידקים הנמצאים על השיניים ועל הלשון. כאשר מדובר בדלקת של החניכיים בלבד, כלומר  ללא פגיעה בעצם המחזיקה את השיניים עצמן, שיפור בהיגיינה של חלל הפה, בשילוב עם תחזוקה אצל שיננית,  עשוי בהחלט להביא להטבה בדלקת החניכיים.

כאשר מחלת חניכיים מתקדמת יותר הטיפול הראשוני הוא ניקוי עמוק יותר של הדלקת. הטיפול מתבצע  על ידי רופא שיניים מומחה לחניכיים (פריודונט), או באמצעות שיננית לאחר הרדמה מקומית. הטיפול כולל  ניקוי פני השטח של שורשי השיניים  החשופים  בעומק חניכיים. ניקוי זה אמור להקטין את כמות החיידקים בעומק החניכיים, רעלנים ואבנית,  במידה ועדיין קיימת עדות למחלה פעילה ישנו צורך בהתערבות ניתוחית המבוצעת על ידי מומחה למחלות חניכיים (פריודונט).

מחקרים שחקרו את הקשר בין טיפול במחלות חניכיים ועישון מצאו כי התגובה לשני סוגי הטיפולים (טיפול לא ניתוחי וטיפול ניתוחי) פחות טובה בקרב מעשנים ועומדת על 50-75% סיכויי הצלחה בהשוואה ללא מעשנים.

כשזה מגיע לניתוחים,  במעשנים סיכויי חזרת המחלה לאחר טיפול גדולים יותר. גם בניתוחים הבאים לטפל בנסיגת חניכיים פוחתים סיכויי ההצלחה של הניתוח (ניתן לכסות רק 75% מהשורש). בנוסף, אובדן שיניים גדול יותר נצפה בקרב מעשנים. אחד מהפתרונות המוצעים כיום למצב זה הוא שתלים דנטלים. לעישון השפעה גם על אורך החיים של השתלים. אחוז השרידות של שתלים במעשנים עומד על 80-90% בהשוואה ללא מעשנים, קיימים יותר סיבוכים בהשתלת עצם במעשנים לעומת לא מעשנים. במילים אחרות, עישון מעלה משמעותית את הסיכוי שנצטרך שתל, אך גם מעלה משמעותית את הסיכוי לכישלון הטיפולי.

השפעת הפסקת העישון על תהליכים בחניכיים:

מחקרים הראו כי הפסקת העישון מאטה עד עוצרת את כל התהליכים שהוצגו לעיל: אבדן עצם, טיפול ניתוחי ולא ניתוחי באלו שהפסיקו לעשן יעיל כמו באלו שלא עשנו מעולם. שרידות השתלים באלו שהפסיקו לעשן (מעשנים לשעבר) דומה לאלו שלא עשנו מעולם.

חשוב לדעת כי דלקת חניכיים בלתי מטופלת עלולה להרוס את עצם הלסת, עד לאובדן שיניים. לכן חשוב להקפיד על היגיינת פה יסודית ויומית בעזרת מברשת שיניים ומשחת שיניים מיוחדות.

לסכום – קיימת משמעות רבה לעובדה האם החולה מעשן בעת בצוע טיפולי חניכיים. עישון מעלה את הסיכוי למחלות מחד, ומקטין את ההצלחה הטיפולית מאידך. יחד עם זאת, הפסקת או אפילו הפחתת עישון עשויה להשפיע בצורה משמעותית על איכות הטיפול הניתן.

באדיבות: ד"ר נתלי פרומקין D.M.D, M.Sc, מומחית לרפואת חניכיים, בעלת מרפאה בהרצלייה, יועצת לחברת מרידול.

חברת מרידול משיקה את PARODONT EXPERT אשר פותחה ע"י חברת מרידול, כמשחת שיניים ייחודית המיועדת במיוחד עבור אנשים עם נטייה לדלקות חניכיים גם לבעלי בעיות חניכיים חמורות.

1912 - על הקשר בין עישון ומחלות חניכיים.

ההבטחה: בעלת נוסחה כפולה בריכוז גבוה יותר של מרכיבים אנטי-בקטריאליים הנלחמים ברובד החיידקים הגורמים למחלות חניכיים חמורות, הנוסחה  מונעת דלקות באופן עקיף ומסייעת בתהליך ההחלמה הטבעי של החניכיים, בנוסף המשחה מפחיתה את כמות רובד החיידקים, המהווה גורם לדלקות בחניכיים ובמסבי השן ומגבילה את היווצרותו מחדש. משחת השיניים מסייעת באופן אקטיבי להיגיינת פה יסודית ולטיפול בדלקת במיסב השן ונסיגה של החניכיים ועצם הלסת).

 כתוספת משלימה למשחה ניתן להשתמש במברשת השיניים PARODONT EXPERT המעניקה פעילות משלימה למשחת השיניים. היא מנקה בעדינות וביסודיות – אידיאלית לחניכיים רגישות או מודלקות. טכנולוגיית Tri-Tip מאפשרת לחלק את הלחץ המופעל על הקצוות הדקים במיוחד של הזיפים המיקרו-עדינים, המתפצלים לשלושה. הפיצול מאפשר לזיפים לנקות עמוק מתחת לקו החניכיים, מבלי לגרום לנזקים נוספים לחניכיים הדלקתיים. המברשת פותחה במיוחד עבור משתמשים הסובלים מבעיות חניכיים.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך

[recaptcha]