מחלות חניכיים והטיפול בהם

570ba2db2c5db - מחלות חניכיים והטיפול בהם

מחלות החניכיים נגרמות רובן ככולן מנוכחות רובד חיידקים (פלאק) במשך זמן ממושך על גבי השיניים. הנזק שגורמות מחלות החניכיים הינו בעיקר הרס של עצם הלסת התומכת בשיניים ולבסוף לנשירה או עקירה של השיניים הפגועות. יש כמובן גורמים נוספים המשפיעים על חומרת וקצב התקדמות ההרס שגורמת מחלת החניכיים כמו תורשה, עישון, מצבים רפואיים כמו סוכרת, מחלות או תרופות הפוגעות במערכת החיסונית, מתח נפשי מתמשך.

אחת הבעיות המביאות לכך שבמקרים רבים מחלת החניכיים מתגלה רק בשלבים מתקדמים שלה, כאשר כבר נגרם נזק משמעותי, היא שבמרבית המקרים ההתקדמות היא כרונית ואיטית ואין כמעט סימני אזהרה כמו כאבים או נפיחות שבדרך כלל מביאים את החולה לבדיקה אצל רופא השיניים. יש מקרים בהם גם כאשר החולה במחלת החניכיים נמצא בביקורת שגרתית אצל רופא השיניים המטפל, זה אינו מזהה את הבעיה בשלביה המוקדמים ומטפל בה או מיידע את החולה ומפנה אותו לפריודונט-מומחה במחלות חניכיים.

מהם הסימנים המחשידים להימצאותה של מחלת חניכיים? חניכיים נפוחים, אדומים ומדממים בזמן אכילת מזון קשה או צחצוח. ריח רע מהפה גם אחרי צחצוח ואוכל. שיניים מתנדנדות או שיניים שהחלו לנדוד ולפתוח מרווחים בעיקר באזורים קדמיים. נפיחויות חוזרות בחניכיים עם הפרשה מוגלתית. צורך בעקירה או נשירה של שיניים קבועות.

מי צריך להיבדק באופן סדיר מחשש למחלת חניכיים? ככל שנעשה איתור מוקדם של המחלה הטיפול קל ויעיל יותר. אנשים עם סיפור משפחתי של מחלות חניכיים אצל קרובים מדרגה ראשונה (סבים,הורים, אחים) כדאי שיבדקו ויבקשו להתייחס לנושא מחלת החניכיים באופן מיוחד. אנשים בגילאי 40+ המגיעים לבדיקת השיניים התקופתית אצל רופא השיניים כדאי שיבקשו גם בדיקה של החניכיים. מעשנים ובעיקר מעשנים כבדים (חפיסה ביום ויותר) צריכים להיבדק מעל גיל 40 בצורה שגרתית להמצאות מחלת חניכיים. אנשים שטופלו בעבר, גם אם התוצאות היו טובות, זקוקים לבדיקה תקופתית מחשש לחזרת המחלה. כל מחלה כללית או טיפול תרופתי המחלישים את המערכת החיסונית חושפים את האדם למחלת חניכיים ויש לזהותה ולטפל בה בהקדם. ישנן תרופות נפוצות הגורמות להגדלת חניכיים ועיבויים ומחמירות את מצב המחלה מכיוון שהן מקשות על הניקוי וגורמות להעמקת הכיסים בחניכיים.

מה אני יכול/ה לעשות באופן מיידי כדי למנוע ואף לטפל במחלת החניכיים? כל אחד מאיתנו יכול לפעול מיידית כדי לטפל במחלת חניכיים קיימת ולמנוע מחלה שעלולה להתפתח. מעשנים כבדים צריכים להפסיק לעשן או להפחית את כמות הסיגריות לפחות מעשר ביום. יש להתחיל לצחצח שיניים במברשת רגילה, בחוט, קסמים או מברשות בין שיניות. משך צחצוח יעיל צריך להיות עשר דקות לפחות. בפחות מכך לא ניתן להגיע לניקיון יומי סביר. על מנת לקבל אפקט מתמשך ולהוריד את כמות רובד החיידקים (פלאק) על גבי השיניים מומלץ לשטוף לאחר צחצוח יסודי בתמיסה לשטיפת פה כמו ליסטרין שיעילותה הוכחה במחקרים מדעיים. הניקוי והשטיפות הנ"ל יביאו לשיפור מהיר בתופעות כמו דימום, ריח רע מהפה ויקטינו את כיסי החניכיים. במצבים מתקדמים יותר של המחלה יש כמובן צורך באבחנה וטיפול מקצועיים של רופא מומחה למחלות החניכיים (פריודונט).

האם יש צורך בניתוחי חניכיים כדי לרפא את מחלת החניכיים בצורה יעילה הטיפול המחלות החניכיים מבוסס על סילוק יעיל של החיידקים גורמי המחלה מעל השיניים ומתוך כיסי החניכיים. לכן יש להתחיל בצחצוח יעיל לאורך זמן, סילוק רובד החיידקים והקצעת שורשים (יבוצע במקרים היותר מתקדמים על ידי פריודונט מומחה) – זוהי פעולה יסודית הכרוכה בטיפול של כחצי שעה עד שעה לכל רבע פה. לאחר מספר חודשים ותוך כדי תחזוקה טובה על ידי שיננית, תבוצע הערכת מצב ויוחלט על המשך הטיפול. במצבים מסוימים יוחלט על ניתוח חניכיים שמטרתו הגעה יעילה לניקוי אזורים שהגישה אליהם קשה, הקטנת כיסים על ידי הורדת חניכיים עודפים או בניה מחדש של התמיכה בשן באמצעות חומרים שונים. יש לגשת לניתוחי חניכיים רק לפי סדר הטיפול הנ"ל ורק כאשר סיכויי ההצלחה מצדיקים את הניתוח.                                                 

 מחקרים גילו כי צחצוח השיניים ושימוש בחוט דנטלי אינם מספיקים לשמירה על היגיינת הפה לאורך היום ובעצם מהווה "חצי עבודה". כיוון שהשיניים מהוות רק 25% מחלל הפה, ישנה חשיבות להשלמת הפעולה בשטיפה המטפלת בכל חלל הפה. נמצא כי שימוש בליסטרין מפחית 97% מהחיידקים שנותרו בפה לאחר הצחצוח.

570ba2da8fd5b - מחלות חניכיים והטיפול בהם

רופאי השיניים והשינניות בישראל ממליצים על מי הפה של המותג "ליסטרין" כאפקטיבי ביותר לניקוי עמוק ולהפחתת רובד חיידקים ולרענון הנשימה, להפגת ריח רע מהפה, לשמירה על חניכיים בריאות, לחיזוק השיניים מפני עששת מונע היווצרות אבן שן ושומר על לובן טבעי של השיניים ולשמירה על נשימה רעננה לאורך זמן היות מוצרי ליסטרין מכילים שמנים אתריים אשר מפחיתים חיידקים בחלל הפה.

השימוש המומלץ בליסטרין, הינו פעמיים ביום – שטיפה אחת בבוקר ושטיפה שנייה בערב לאחר הצחצוח למשך 30 שניות. 

בימים אלה מושק "ליסטרין ZERO" המצטרף לסדרת מוצרי המותג בטעמים עדינים ושונים המתאימים לאנשים הרגישים לטעמים חריפים.

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך

[recaptcha]