לא רק פירות יבשים! היתרונות תזונתיים של גרעינים ואגוזים

ט"ו בשבט-ראש השנה לאילנות: לא רק פירות יבשים, גרעינים ואגוזים הם תענוג לחך! טריים או קלויים, בתוך מאפים או בסלטים, הם מעניקים מרקם "פיצוחי" וקריספי ומשדרגים כל מנת מזון. לגרעינים ולאגוזים יתרונות בריאותיים רבים: הם מהווים מקור מצוין לחלבון צמחי, מכילים שלל חומצות שומן חיוניות ומגוון מינרלים וויטמינים חשובים לבריאות הגוף.

ליקטנו עבורכם את היתרונות התזונתיים החשובים ואת הערכים המוספים של הגרעינים והאגוזים שאנחנו מוסיפים ללחמים שלנו. ואת הסיבות מדוע בין יתרונות תזונתיים של בין שלל מאכלי החג מככבים פירות העונה, פירות יבשים, חשוב גם להתמקד ולאכול  אגוזים, גרעינים ודגנים וכן שבעת המינים: חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ותמר.

לאלו העורכים שולחן סדר ט"ו בשבט אנו ממליצים לגוון בשלל לחמים ומאפים המכילים גרעינים ואגוזים. גרעינים ואגוזים הם תענוג לחך! טריים או קלויים, בתוך מאפים או בסלטים, הם מעניקים מרקם "פיצוחי" וקריספי ומשדרגים כל מנת מזון. לגרעינים ולאגוזים יתרונות בריאותיים רבים: הם מהווים מקור מצוין לחלבון צמחי, מכילים שלל חומצות שומן חיוניות ומגוון מינרלים וויטמינים חשובים לבריאות הגוף. ליקטנו עבורכם את היתרונות התזונתיים החשובים ואת הערכים המוספים של הגרעינים והאגוזים שאנחנו מוסיפים ללחמים שלנו.

 

570b9d3d22f0f - לא רק פירות יבשים! היתרונות תזונתיים של גרעינים ואגוזים

 

גרעיני דלעת: גרעיני דלעת הם מקור מצוין לאבץ כמו גם לאשלגן ברזל וסידן. האבץ הוא אחד המינרלים החיוניים לבריאות העור, להשתקמותו מפציעות ומחתכים, וגם לבריאות השיער ולמניעת נשירה. לאבץ תפקיד חשוב גם בפריון הגבר. האשלגן חיוני לתפקוד שריר הלב ושמירה על מאזן נוזלים בגוף. הברזל חיוני להובלת החמצן לתאי הגוף, ליצירת כדוריות דם אדומות ולהתפתחות המוח, והסידן, כידוע לכול, חיוני לבניית עצמות השלד והשיניים ולחיזוקן.

 

570b9d3e10bc0 - לא רק פירות יבשים! היתרונות תזונתיים של גרעינים ואגוזים

 

גרעיני חמניות: גרעיני חמניות הם מקור מצוין לוויטמין E וגם לוויטמין B1, לנחושת ולמגנזיום. ויטמין E הוא נוגד חמצון חיוני לשמירה ולהגנה על תאי הגוף מפני רדיקלים חופשיים, וחיוני לתפקוד מערכת החיסון.  פעילותם של נוגדי החמצון ממקור של גרעינים תורמת לירידה במחלות כרוניות כגון סרטן וטרשת עורקים. ויטמין B1 חיוני להפקת אנרגיה זמינה לגוף, והמגנזיום חיוני לפעילות תקינה של השרירים ותהליך בניית העצם.

 

570b9d3ed4317 - לא רק פירות יבשים! היתרונות תזונתיים של גרעינים ואגוזים

 

אגוזי מלך: אגוזי מלך הם מקור מצוין לחומצת השומן אומגה 3, לסידן, לאשלגן, למגנזיום ולנוגדי חמצון. אומגה 3 חיונית לבריאות הלב, מסייעת בהפחתת הכולסטרול הרע, מזינה את המוח ומשפרת זיכרון, וכן מחזקת את מערכת החיסון. גרעינים ואגוזים הם מקור לשומנים "טובים" ממקור צמחי ואינם מכילים כולסטרול (שומן מן החי). מרבית השומנים בגרעינים ובאגוזים הם חד ורב בלתי רווים. שומנים אלו חיוניים להורדת רמות הכולסטרול "הרע" ולהפחתת הסיכון למחלות לב, מחלת הסוכרת וסרטן. יחד עם זאת חשוב להקפיד על צריכה נאותה ועל כמות מדודה – 2-1 כפות ביום יספקו את המינרלים ואת הוויטמינים החיוניים ללא תוספת קלורית מרובה.

 

570b9d3fcdb9a - לא רק פירות יבשים! היתרונות תזונתיים של גרעינים ואגוזים

 

איך נשלב גרעינים ואגוזים במהלך היום? לחמים ומאפים המכיליםגרעינים ואגוזים הם דרך נפלאה לאספקה של גרעינים ואגוזים: לחם חמניות של  "לחם הארץ" משלב 20% גרעיני חמניות עם לחם מחמצת העשוי מ-100% קמח שיפון מלא. לחם שיפון עם אגוזים של "לחם הארץ" – לחם מחמצת מ-100% קמחים מלאים (שיפון וחיטה) בתוספת אגוזי מלך, ולחם שיפון עם גרעיני דלעת של "לחם הארץ" – לחם מחמצת מקמח שיפון (60%) בתוספת גרעיני דלעת.

 

570b9d407e095 - לא רק פירות יבשים! היתרונות תזונתיים של גרעינים ואגוזים

 

דרכים נוספות לשילוב גרעינים ואגוזים בתפריט היומי: אפשר להוסיף 2-1 כפות לסלט, ליוגורט טבעי, לגרנולה או למאפים מלוחים. ואפשר גם ליהנות מהם כחטיפים טריים – עדיף לא קלויים ולא מומלחים.

חג ט"ו בשבט שמח !!!!

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך

[recaptcha]