שפעת והצטננות כיצד למנוע אותם

בחורף אנו נתקפים במחלות חורף אופייניות המתבטאות בנזלת, שיעול, כאב גרון וחום. מחלות אלו המכונות בלשון העם "התקררויות" ו"שפעת" נגרמות מוירוסים המתקיפים את דרכי הנשימה ומהוות למעשה את המחלות הזיהומיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי. דוד גבאי הרוקח הראשי של חברת אלטמן מציג טיפים שיעזרו לכם לשמור על הגוף בחורף ולהימנע ככל האפשר ממחלות.  

מבוגרים יחלו בממוצע 2  4 פעמים בשנה, וילדים עלולים להגיע לבין 6 – 10 פעמים בשנה. למעלה מ- 200 וירוסים שונים עשויים לגרום להתקררויות אלו, למרות מערכת החיסון היעילה שלנו דווקא כנגד וירוסים אלו לא מתפתח חיסון טבעי ויעיל. כאשר חודר הויירוס  לדרכי הנשימה (האף, מערות הפנים, הסמפונות והאוזניים) הוא לתגובה דלקתית היוצרת הן את התסמינים המקומיים (הנזלת, העיטושים, העיניים הצורבות וכאב הגרון) והן את התסמינים הכלליים של חולשה, חום או כאבי שרירים. העובדה שאנו חולים, לעיתים מספר פעמים בעונה נובעת מההתחדשות המתמדת של הזנים.

הטיפול במחלות אלו מבוסס על הקלה בתסמינים אך הם אינם מביאים לריפוי. לרפואה הקונבנציונלית אין הרבה מה לעשות במקרה של שפעת, בעוד שרפואה משלימה שמה דגש על חיזוק מכלול האדם. במצב כזה מערכת חזקה מתמודדת בצורה טובה יותר מול המזהמים השונים. הטיפול ההומאופתי מקצר את זמן ועוזר למנוע את סיבוכי השפעת הפוקדים בעיקר את אוכלוסיית התינוקות, ילדים קטנים, קשישים וחולים במחלות כרוניות.

סוכר מחקרים שבדקו השפעת צריכת סוכר על מערכת החיסון גילו כי קיימת ירידה של יותר מ 50% בתפקוד של נויטרופילים, המהווים  כ70 אחוז מאוכלוסיית התאים הלבנים אחרי אכילת 100 גרם סוכר. בארץ הצריכה הממוצעת הינה  150 גר' ליום כאשר ההשפעה נמשכה מספר שעות אחרי אכילת הסוכר מכאן ברור לנו כי ירידה בתפקוד מערכת החיסון יכולה להפוך להיות מצב מתמשך עקב צריכה קבועה של סוכר בכמויות גדולות בתפריט היומי שלנו. חשוב אם כן  לצמצם בצורה משמעותית צריכה של עוגות,קורנפלקס ממותק,ממתקים, חטיפי אנרגיה  ומשקאות ממותקים , זה גם שומר על המשקל וגם מסייע לנו להיות פחות רגישים.

אלכוהול  מדכא בצורה קשה את פעילותם של התאים הלבנים ולרוב ושתיינים חולים יותר במחלות זיהומיות קשות ביחס לשאר האוכלוסייה. לכן חשוב לצמצם את צריכת האלכוהול במיוחד בתוקפת החורף או אם יש רגישות מיוחדת לחיידקים ווירוסים.

קינמון שפעת ורוב מחלות החורף נחשבים כמצב של עודף קור מנקודת מבטן של מספר שיטות הוליסטיות ולכן שתית  תה קינמון ו/או  ג'ינג'ר  מגבירה את החום הפנימי ומשפרת עמידות בפני מחלות חורף , מומלץ בעיקר למי שסובל/ת מקור תמידי בגפיים ובכלל.

ויטמין C מחזק ראשון במעלה של מערכת החיסון, והוכח מחקרית כמפחית סיכויי הידבקות בשפעת, ומקצר משך תסמיני המחלה.  רצוי להגביר צריכתו מהמזון על ידי אכילת פירות וירקות טריים כמו מלון, תפוחי עץ, קיווי, פירות הדר ועגבניות. או ניתן לצרוך כתוסף המספק את התצרוכת היומית המומלצת.

היגיינה חשוב  להקפיד הקפדה יתרה על שטיפת ידיים בסבון לעיתים קרובות ודחופות , ולהימנע ממגע של ידיים לא נקיות באף, בפה ובעיניים העלולים להיות נגועים בחיידקים שונים כתוצאה מסביבה לא נקייה.

טיהור החדר השפעה מטהרת ומחטאת של חלל החדר מוירוסים ניתן להשיג ע"י נידוף שמנים אתריים כמו אקליפטוס, עץ התה וארז בעזרת מבער או מפזר אדים

צמחי מרפא צמחים זמינים ופשוטים לנטילה נמצאו כיעילים ביותר לחיזוק חיסוני, ולהגנת הגוף מפני וירוסים: חליטת תה משורש זנגויל, ושילוב אבקת צמח אסטרגלוס טחון במזון.

אכינצאה מקורו של הצמח אצל האינדיאנים באמריקה שעשו בו שימוש טיפולי בשל סגולותיו והוא אחד הצמחים הנחקרים ביותר עד היום. האכינצאה מהווה תמיכה במערכת החיסונית ע"י הפעלת תאי הדם הלבנים ולהגברת ייצור האינטרופן – מרכיב חשוב בתגובת הגוף לזיהומים ויראליים. כבר בשנות ה 90 של המאה הקודמת תמכו ארגוני בריאות שונים ובראשם ה WHO בשימוש בצמח זה. מחקרים רבים הראו שלצמח יכולת להשפיע על הגוף בדרכי שונות ושהשפעות אלו מביאות בסופו של דבר להטבה בהתמודדות עם הזיהומים הויראליים.

פרופוליס הינו חומר דמוי שרף הנאסף על ידי הדבורים מסוגים שונים של צמחים. לפרופוליס הרכב כימי מורכב מאוד, המכיל מעל ל- 200 תרכובות פעילות מזוהות. הפרופוליס עשיר במיוחד בפלבנואידים הפועלים כ"תפסני רדיקלים"- היכולים להיווצר בתהליכים נורמאליים בגוף, כמו למשל פעילות ברמה גבוהה של המערכה החיסונית, עישון או מתח נפשי. הרדיקלים החופשיים אחראים לתהליכים דלקתיים רבים בגוף ולתהליך ההזדקנות. הפלבנואידים מגנים על התאים מהתקפות הרדיקלים החופשיים ומשאירים את האורגניזם צעיר יותר, וכתוצאה מכך המערכת החיסונית מתפקדת טוב יותר. הפרופוליס נמצא בחומרים פעילים טבעיים מהצומח, אשר מצויים בסוגי פירות וירקות רבים.

אבץ האבץ הוא מינרל חיוני בגופנו. מחסור באבץ מתפתח מסיבות שונות, שבדרך כלל קשורות לבעיות בספיגת האבץ, אם בגלל צריכה של חומרים מעכבי ספיגה, ואם בגלל בעיות ספיגה שמפתח הגוף. האבץ שותף לתהליכים חיוניים שונים בגוף: ריפוי פצעים, התרבות תאים, שיפור המערכת החיסונית והגנה מפני רדיקלים חופשיים. מחקרים רבים אף הוכיחו את השפעתו של האבץ על קיצור זמן המחלה והקטנת הסיכויים להידבק ממי שכבר חולה בסביבתנו. במזון נימצא בביצים, טופו, סלק, פקאן ודגנים מלאים.

ויטמין 6B בעלת תפקיד מכריע בתפקוד המערכת החיסונית בגופינו. כמו כן, משתתף בתהליך יצירת הנוגדנים בגוף ומשפיע על פעילותן של הרקמות הלימפטיות. ויטמין זה נמצא בדגנים מלאים, ביצים, שקדים ובשר.

ולסיום סבתא תמיד צודקת – מרק עוף עם ירקות שורש הוא קל לעיכול, מחזק ומכיל נוזלים מלחים וחלבונים. וגם,  גרגרו תערובת של טיפת שמן אתרי מעץ התה עם לימון בכוס מים פושרים.

בשוק קיימים מוצרים רבים שעוזרים לנו לעבור את תקופת השפעות וההתקררויות למינייהם בשלום, כמו "יומי" תוסף התזונה לילדים בחברת אלטמן, המשיק את מארז החורף מארז מיוחד של ויטמינים ורכיבי תזונה לילדים המסייעים להגנה בחורף. מכילים מגוון רכיבים  שנותנים מענה לחורף בריא יותר.

 

570b9a436566a - שפעת והצטננות כיצד למנוע אותם

 

 מארז יומי חורף מכיל: יומי חורף – 50 דובונים בטעם פירות. תוסף תזונה מיוחד לילדים המכיל אכינצאה ופרופוליס סמבוק שחור ופקעות ורדים. סגולתה העיקרית של האכינצאה היא תמיכה בהגנה הטבעית של הגוף, הפרופוליס  מסייע לגוף במקרים של זיהומים שונים. יומי מולטי ויטמין 50 דובונים בטעם ענבים. דובונים טעימים עם ויטמינים ומינרלים. מכיל 9 רכיבים תזונתיים, יומי מולטי ויטמין מעניק לילדים השלמה תזונתית בדגש על טעם וצורת מתן ידידותיים ואהובים על ילדים. חוברת מידע חוברת הדרכה בנושא החורף להורים מאת ד"ר מיכאל ויינפאס, רופא מומחה לרפואת משפחה ולרפואה אינטגרטיבית וכובע פליז לילדים מתנה, מחיר לצרכן 49.90 שקלים

 

 

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך

[recaptcha]