אקנה? זו לא גזירת גורל!

פצעוני האקנה נגרמים כתוצאה משרשרת אירועים המתחילה ביצירת יתר של חלב (שומן) בבלוטות החלב בעור.

בלוטות החלב בעור לא עומדות בקצב וכתוצאה מכך בשילוב עם הגיינה לקויה הן נסתמות. במצבורי החלב האלה משגשגים ומתרבים חיידקים הגורמים לדלקת בעור. אשר רבים מאיתנו עוברים את תקופת האקנה בחיים, חלקנו נותרנו עם צלקות, פיזיות ונפשיות וחלקנו דאגנו לכך שלא יוותרו על פנינו סימנים וצלחנו את התקופה בהצלחה.

איך מטפלים באקנה?

אסור!

שטיפה במים בלבד אין לשטוף את הפנים במים בלבד או בסבון המייבש את העור. שימוש בחומרים חריפים המייבשים את העור יגרום לפעולה נגדית- העור שרגיל להיות שמנוני, מגביר את הפרשת השומן, כך שלמעשה העור הופך להיות שמנוני יותר וסביבה מצוינת להתרבות חיידקים והחמרה באקנה.

לנגב פנים במגבת  מגבת בד, שמשפשפת את העור, שורטת את הפצעונים ומעבירה את החיידקים ממקום למקום על הפנים. התוצאה: החמרה במצב האקנה. עוד ועוד פצעונים, עוד ועוד איזורים מודלקים בעור. במקום מגבת בד מומלץ להשתמש במגבת נייר עדינה, חד פעמית ובסיום הניגוב, לזרוק לפח.

מצעים לא מומלץ לחזור ולישון לילה אחר לילה על אותה ציפית. חשוב להחליף ציפית מדי ערב, שכן הפנים המונחות על הציפית משתפשפות בה ומעבירות את הדלקת ממקום למקום על הפנים.

לא למי פנים חריפים ואלכוהוליים  מי פנים חריפים ואלכוהול מייבשים את העור, גורמים ליצירת יתר של חלב בעור ועלולים להמחיר את הבעיה. אלכוהול במי הפנים עלול גם לצרוב את המקומות הפצועים שיגלידו באגרסיביות וישאירו אחריהם כתמים.

אורח חיים ותזונה בריאים למרות שאוכל אינו גורם ישירות לאקנה, ישנם מאכלים שהוכח כי יש להם השפעה על תכיפות וחומרת התפרצויות האקנה אצל הסובלים מהתופעה.
תזונה מאוזנת ובריאה תאזן מערכות שונות בגוף, וביניהן גם את העור, תאפשר פעילות מיטבית של מערכות הגוף השונות כולל העור שיגיב לתזונה הנכונה במראה רענן, גמיש ובריא יותר.
שתית מים תעזור לשמור על רעננות העור ועל גמישותו ופעילות גופנית כחלק מחיי היומיום תסייע בזרימת דם נמרצת ניקוי וניקוז האיזורים הדלקתיים בגוף, והחלמה מהירה של פצעוני האקנה.

חובה!

היגיינה! היא שם המשחק. בני נוער חשופים לאבק ולכלוך, במהלך רוב שעות היום בבית הספר, בחוגים בפעילות ספורטיבית ובסביבת חייהם היומיומית.  האבק, הזיעה וזיהום האוויר מזרזים את סתימת הפתחים הטבעיים של בלוטות החלב בעור ועלולים לגרום להתפרצות אקנה.
לכן יש להקפיד על החוקים הבאים: שטיפת פנים בוקר וערב, במקביל לצחצוח השיניים. את הפנים יש לשטוף בסבון שאינו מייבש. אני ממליצה על תכשיר הניקוי של חברת קוסמודרם – סבון טיפולי המכיל מרכיבים ששומרים על לחות העור, ממיסים את הלכלוך בקלות ושומרים על רמת חומציות בריאה של העור רמת חומציות המפריעה להתרבות של החיידק המחולל אקנה, על פני העור.

לחות על בסיס מים – לחות על בסיס מים, ללא מרכיבים שומניים מתאימה לעור שמנוני הסובל מאקנה. עור כזה אינו זקוק לתוספת שמנוניות. אני ממליצה על אקטיב מויסט של דרמלוג'יקה לעור שמן, זהו קרם לחות עדין נטול שומן. מכיל סופחי שומן המייצבים את  רמת השומן בעור, ומרכיבים צמחיים המגנים על העור.

קרם הגנה – גם קרם ההגנה חייב להיות מותאם אישית ובכל עת על פניו של המטופל. אני ממליצה על קרם ההגנה של חוה זינגבוים –על בסיס מים,מכיל חומרים אנטי בקטריאלים טיפוליים המעודדים החלמה של פצעי האקנה ומניעת היווצרות פצעונים חדשים.

הביקור אצל קוסמטיקאית

בחרו קוסמטיקאית בעלת שם ומוניטין בטיפול באקנה. נסו לקבל חוות דעת של לקוחות ולאתר קוסמטיקאית מקצועית ברמה פרא רפואית שמסוגלת להתמודד ולהוביל לנצחון על בעיית האקנה המציקה.

חשוב לקבוע פגישת יעוץ עם קוסמטיקאית מקצועית ומנוסה בתחום הטיפול באקנה, מיד עם תחילת הופעת הפצעונים. כי נוכחות הנער/ה בפגישת הייעוץ חשובה מאין כמוה. אחרי הכל הנער/ה הוא זה שאמור להתחבר לקוסמטיקאית ולא ההורה, הנער/ה יהיה זה שיצטרך למלא אחר הוראות הטיפול בעור בבית ולכן הקשר הנעים עם הקוסמטיקאית חשוב מאוד.

פגישת הייעוץ צריכה לכלול מעבר לאבחון מצב העור והתאמת תוכנית טיפול, גם הסבר על תהליך הטיפול המתוכנן, על השלבים השונים, איך ירגיש העור ואיך ייראה בכל שלב, מה צריכה להיות שגרת הטיפול בעור בבית ועוד.
השיחה תעסוק בהרגלי ניקיון אבל גם בנושא התזונה ואורח החיים הבריא.
זו צריכה להיות פגישת ייעוץ מקיפה ויסודית שתוציא את הנער/ה לדרך חדשה ובריאה יותר שתחסל את האקנה הקיים ותמנע התפרצויות נוספות בעתיד.

הגעתם לייעוץ? התרשמתם?
עכשיו כדאי לקבוע מועד לטיפול ראשון ואז להחליט אם רוצים להיכנס לסדרת טיפולים. הביקור אצל הקוסמטיקאית צריך להיות עבוד הנער/ה חוויה חיובית ונעימה.

קרנית מלמד – המרכז לטיפולי אסתטיקה וקוסמטיקה מתקדמים, גורדון 27 תל אביב, www.karnitmelamed.com, טלפון: 03-523-8787

 

יופי באזז

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך

[recaptcha]