מהי היפר פיגמנטציה וכיצד ניתן לטפל בה.

כשהחורף בשיאו זה הזמן לטפל בבעיה שמטרידה את כולנו, כתמי עור (היפרפיגמנטציה ) כתמי עור נוצרים ממספר גורמים חשיפה לשמש, גורמים גנטיים ושינויים הורמונליים. המומחית לרפואת עור וטיפולי אסתטיקה ד"ר אלה אגוזי ריינמן עושה לנו סדר בנושא.

כיצד ניתן למנוע הופעת כתמים? ומה ניתן לעשות על מנת להבהירם?

אנשים רבים סובלים מהיווצרות של כתמי צבע על העור (היפר פיגמנטציה). כתמי הצבע האלה פוגמים במראה האסתטי  ובלא טיפול ראוי- הכתמים אינם נעלמים, אלא הם אף מעמיקים עם הזמן.

מהי היפר פיגמנטציה?

היפר פיגמנטציה היא הצטברות עודף פיגמנט (צבען) בשכבות העור.

העור בנוי משכבת האפידרמיס ( בחלקו החיצוני ) ומתחתיה הדרמיס (השכבה הפנימית )

תאי המלנוציטים, שנמצאים בבסיס שכבת האפידרמיס – אחראים להגן על העור מפני קרינת השמש על ידי ייצור פיגמנט מיוחד, בשם מלנין, שסופג ("בולע") לתוכו את קרינת השמש ומונע ממנה לחדור לעומק העור.

בליעת קרינת השמש על ידי המלנוציט מכהה את העור וזה בא לידי ביטוי בצבע העור.

פעילות יתר של תאי המלנוציטים  מגבירה את ייצור פיגמנט המלנין – מעבר לרמה הנדרשת לשם הגנה על העור וגורמת להצטברות מלנין ולהתכהות אותו אזור בעור. תופעה זו מכונה "היפר פיגמנטציה" והשלכותיה הן בעיקר אסתטיות.

מה הגורמים להיפרפיגמנטציה?

הגורם המוכר, הידוע והמרכזי ביותר הוא החשיפה לשמש. ככל שתאי המלנוציטים נחשפים לאורך זמן ממושך יותר לאור השמש, כך תצטבר כמות גדולה יותר של מלנין בתוכם – ויגדל הסיכון להופעת היפר פיגמנטציה.

באנשים כהי עור ישנו יצור מוגבר של מלנין וסיכוי גבוה יותר לפתח תופעות של היפרפיגמנטציה.

גורמים נוספים – שינויים הורמונלים ונטייה גנטית.

 ד"ר אלה אגוזי ריינמן, מומחית לרפואת עור וטיפולי אסתטיקה

 

האם ניתן להבהיר כתמי היפר פיגמנטציה?

בשנים האחרונות התפתח מאוד תחום הרפואה האסתטית בכלל ותחום הטיפול בכתמי היפר פיגמנטציה בפרט; וכיום, מוצעים טיפולים המותאמים ספציפית לסוג הכתם, אופיו ועומקו.

כיצד מאבחנים את סוג ההיפר פיגמנטציה?

אבחון נכון ומדויק יכול להתבצע רק על ידי רופא מומחה ברפואת עור.

האבחנה הראשונית היא אבחנה קלינית, המבוססת על הסתכלות על צורת וגוון הכתם

בקליניקות המקצועיות, שמתמחות בהבהרת כתמי פיגמנטציה, יש מכשור חדשני – מצלמה בטכנולוגיית תלת מימד, שמחלקת את העור לרבדים השונים (שכבות) ובכך מעניקה תמונה ברורה של מיקום עודף הפיגמנט ועומקו.

המצלמה גם מסייעת במעקב אחר יעילות הטיפולים השונים

מהם סוגי הטיפולים הקיימים?

מניעה:  שלב הטיפול הראשון, העיקרי והחשוב ביותר בכל שלב לפני הופעת הכתמים, תוך כדי הטיפולים השונים ולאחריהם. הוא הגנה מקסימלית מחשיפה לשמש, חשוב מאוד להקפיד על מריחת קרם הגנה בעל SPF30 ומעלה, באופן יומיומי, בכל שעות האור, גם כאשר נמצאים במקומות סגורים לידי חלון ובאוטו ולחדש אותו בכל שעתיים.

טיפול בהיפר-פיגמנטציה הקשורה לחשיפה ממושכת לשמש: הטיפול היעיל ביותר בסוג זה של כתמים, הוא טיפול באמצעות לייזר או קרני אור IPL, שמכוונים לאורך גל ולאנרגיה מסוימת, המותאמת לפגיעה בעודף הפיגמנט. על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר, מומלץ לבצע סדרה של 3-5 טיפולים, במשך כ-20 דקות לטיפול, בהפרשים של כחודש בין טיפול אחד למשנהו.

טיפול בהיפר-פיגמנטציה הקשורה לשינויים הורמונלים מסוג Melasma: כתמים אלה עקשניים יותר, קשים יותר לטיפול ודורשים שילוב של טיפול על בסיס קבוע, לצד טיפול עמוק יותר.

הטיפול היומיומי: כולל שימוש בתכשירים מקומיים, שמבוססים על חומרים המעכבים את ייצור פיגמנט (הידרוקוינון, חומצה רטינואית, חומצה אזלאית, ויטמין C ועוד), שנרקחים על ידי רופא מוסמך בלבד וניתנים עם מרשם רפואי, אותם מורחים על כל הפנים בלילה.

הטיפול העמוק: כולל טיפול לסילוק עודף הפיגמנט, שמתבצע באמצעות לייזר בעוצמה נמוכה שאינו מקלף  ו/או פילינג כימי שטחי או בינוני (תכשיר חומצי, הנמרח על העור וגורם לקילוף השכבות העליונות), בהתאם לעומק הכתמים.

האם הכתמים חוזרים לאחר הטיפול?

כתמי היפר פיגמנטציה עלולים לחזור, גם לאחר טיפול.

חשוב מאוד להקפיד על הגנה משמש, להיות במעקב רופא עור ולשמר את הטיפול אחת לחצי שנה.

היות שהפיגמנט נוצר באפידרמיס ועלול לשקוע עם הזמן לדרמיס, ככל שמקדימים לטפל בכתם, בעודו טרי וצעיר, כך הטיפול יהיה לרוב יעיל ואפקטיבי יותר.

באדיבות  ד"ר אלה אגוזי ריינמן, לרפואת עור וטיפולי אסתטיקה.

רחוב ז'בוטינסקי 35 מגדלי התאומים 2, רמת גן. טל: 035542674

 

 

 

יופי באזז